تبلیغات
وطنیم ایران.آنا یوردوم آذربایجان - روستای افسوران afsooran
 
درباره وبلاگ
مدیر وبلاگ : میلاد عبدی
نویسندگان
صفحات جانبی
نظرسنجی
به نظر شما وضعیت موران در 4 سال آینده چگونه خواهد شد؟


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
وطنیم ایران.آنا یوردوم آذربایجان
صفحه نخست             تماس با مدیر           پست الکترونیک               RSS                  ATOM
شنبه 12 فروردین 1391 :: نویسنده : میلاد عبدی
این دهکده زیبا در قلب کوههای منطقه موران جنوبی در شرق شهرستان مرزی گرمی دراستان اردبیل منطقه صفر مرزی اذربایجان وایران واقع است . دارای زمستان‌های سرد و تابستان‌های ملایم است .

جمعیت این روستا حدودا هفتادنفر است به سال 87 که زبان انها ترکی اذری است ومذهبشان هم شیعه دوازده امامی است واگر اشتباه نکنم نزدیک ده نفر شهید وجانباز تقدیم انقلاب کرده است . نام این روستا در بعضی از اسناد چهل تا شصت ساله اخیر افسران امده است که دلیلی مطمئن ومورد استنادی هم برای نامگذاری ان هنوز من نشنیده ام .

برخی محققین بر این نظر می باشند كه وجود اوجاق و محل های مثل كول تپه بازمانده آثار دوره زرتشتی می باشد كه محل نگهداری آتش بشمار می آمده اند و بدان جهت است كه به قول محققین سالی یك بار پیشوایان آئین زرتشت در مغان دور هم جمع می شده اند و سمینارهای دینی در جوار مقدس ترین اماكن هر مذهب تشكیل می شده است و منطقه موران نیز بر وزن مغان از چنین شرایط تارخی برخوردار می باشد.وجود اجاق در هم مرزی روستای مرو که قبرستان هم است وچند تا درخت درانجا قرار داره از دوران کودکی ما موجود است .                                                 

                                                                                 

بیشتر مصالحی که در ساختمانهای افسوران به کاربرده شده اند خاک وگل وسنگ هست که از خود روستا تامین میشود .

صنایع دستی این روستا را گلیم بافی و قالی بافی تشكیل می دهند که بیشتر خانمهای خانه انرا انجام می دهند .

جاذبه های طبیعی افسوران وجود مراتع سرسبز چشمه های زیرزمینی ووجود پرندگان فصلی مانند بلدرچین کبک وقزل قوش هستند .

به دلیل کوهستانی بودن بیشتر کاشت وبرداشت کشاورزان بطور سنتی صورت میگیرد.

چشمه های زیرزمینی درختان گلابی وگردو وسیب وغیره این روستا را در اغوش خود محو کرده است از فاصله یک کیلومتری بندرت میتوان خونه ای را در ان مشاهده نمود . رود کم عمقی که از بالادست روستاهای کلان وداشدیبی رد میشه با گذر از افسوران وارد روستای پرمهر میشه وروستاهایی که در عمق ان قرار گرفته را طی میکند .وجود مراتع زیاد جنگلهای سرسبز وگیاهان طبیعی طراوت وشادابی فراوانی به این روستا بخشیده است .از شرق با روستاهای میرو جنگان اوماستان وموخوش و وان از شمال به روستاهای پرمهر وپیله درق ومهره ویل دگرمانی ودمیرچی و هامار کندی از غرب به روستاهای قریتاغ واللسرواز جنوب به کالان کولااتان وداشدیبی و گیگال وافجه وسیاووش وایلخانلار محدود میشود .

مساحتش را به کیلومتر تا حالا جایی ندیده ام ونشنیده ام .البته بیشتر املاک این روستا بصورت مشاع بوده ودر اصلاحات ارضی دوره پهلوی تغییرات زیادی دران صورت گرفته .معمولا برای محاسبه ملک کسی یا از وسیله کووز یا طناب استفاده میشه اون چیزی که ما تاحالا شنیده ایم .

استعدادهای فروان ونبود زمینه های اموزش در مقاطع مختلف تحصیلی نبود راههای ارتباطی وعدم امکانات باعث مهاجرت بیشتر اهالی این روستا به شهرها شده است . هر چند درسالهای اخیر یک باب مدرسه ابتدایی به همت اهالی این روستا احداث شده است ولی دیگر کسی نمونده که از این فضا استفاده کند . جوانانی هم که به شهرها اومدن با دیدن زرق وبرق شهرها دیگر نای برگشت به ابادی خودشون را ندارن . تعدادکمی از اونهایی که علاقه به ادامه تحصیل داشتند بیشتر با ترغیب وتشویق خانواده ها به شهرهای دور ونزدیک امده اند . بیشتر جوانهای قدیمی هم تحصیلاتشان را به دلیل نبود مدرسه در روستای همجوار یعنی پرمهر ادامه دادند یا نصف ونیمه گذاشتند .

تعداد کمی از خانوارها که در روستا ماندگار شدن یا سنشان بالای پنجاه سال هست یا بیشتراعضای خانواده انها زن هستند . در امد اونها هم یا کشاورزی است یا همین پرورش سنتی دام وطیور مانند گاو و گوسفند واینها.بیشتر خانواده ها در این روستا به کار کشاورزی وکارگری مشغول هستند وبا توجه به دیمی بودن مزارع وکشتزارها محصولات این منطقه بیشتر گندم وجو عدس اختصاص دارد که به نوعی به اب و هوای سرد وکوهستانی مقاوم هستند. خیلی از خانواده ها برای کسب درامد معمولا بطور فصلی به شهرهای شمالی ایران میروند که در راس انها شهر رشت قرار دارد . کار انها بیشتر در ساختمان سازی است که در این حوزه هم بیشتر بچه هاباتوجه به جوان بودن سن شان به گج کاری می پردازند .

بزرگترین خانواده ها مربوط میشن به طایفه هایی:مانندبدللو :جعفری حسن زاده پناهنده مجرد ومحمدحسنلو :نوری وگنجی افسوران وماهمودلو: رعدی وعبدی وعطایی افسوران و خانواده های شاهنده افسوران ساجدی وبهشتی وفریدو ناصر وعونی ومیرزایی افسوران و...

نوع مطلب : گرمی، سوزلر، موران، روستای زهرا، خبر، آذربایجان، مناظر دیدنی اردبیل، مناظر دیدنی گرمی، مناظر دیدنی وزیبای بخش موران، 
برچسب ها : افسوران، موران، روستای زهرا، گرمی، سوزلر،