تبلیغات
وطنیم ایران.آنا یوردوم آذربایجان - شهرسرعین
 
درباره وبلاگ
مدیر وبلاگ : میلاد عبدی
نویسندگان
صفحات جانبی
نظرسنجی
به نظر شما وضعیت موران در 4 سال آینده چگونه خواهد شد؟


آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
وطنیم ایران.آنا یوردوم آذربایجان
صفحه نخست             تماس با مدیر           پست الکترونیک               RSS                  ATOM
شنبه 5 فروردین 1391 :: نویسنده : میلاد عبدی
شهر توریستی سرعین در 25 كیلومتری جنوب غربی اردبیل و در جنوب شرقی دامنه كوه سبلان واقع شده است.
این شهر که به شهر چشمه های جوشان معروف است دارای چشمه های آبگرم متعددی است. این روستاها از لحاظ تاریخی وجغرافیایی از روستاهای بسیار قدیم هستند. روستاهای کهریز یا گازوران که با نام گازیر معروف است درچندین تاریخ معتبری هم چون معجم البلدان و در تاریخ جهانگشای نادری از آن یاد شده است آثار تاریخی روستای کردده و دیگر روستاهای یاد شده سنگ قبرهای تاریخی نوشته به خطهای گوناگون چشم بیننده را در حیرت می گذارد. ساختمان امام زاده کنزق یا کنزه ک ومسجد قدیمی علیداشی وقصر بزرگ وریناب وهزاران آثار باستانی این مناطق در وقوع زلزله اخیر به کلی ویران و از بین رفته است .

سرعین در فرهنگ لغت فارسی به معنی سرچشمه می‌باشد. در ادوار گذشته از این منطقه به نامهای ساری‌قیه، سارقین، سرائین،سرقین یاد شده است.
گذشتة سرعین سرعین و مناطق حوالی آن به سبب موقعیت جغرافیایی و ویژگیهای طبیعی و اقلیمی آن همواره مورد توجه انسانها و حكام ادوار گذشته بوده است. تاریخ این منطقه جدا از تاریخ آذربایجان بخصوص اردبیل نمی‌باشد. با توجه به نامیده شدن قسمتی از آذربایجان بخصوص شرق آن به نام زیكرتو (سنگ‌كن) و ساگارتی (ساكنان سرزمین غارهای سنگی) در دورة مادها و هخامنشی در هزاره اول قبل از میلاد با توجه به انبوه دهكده‌ها و معابد و منازل زیرزمینی كنده شده در دل صخره‌ها و تپه‌های باقیمانده از آن دوران بیانگر این است كه این منطقه بخش وسیعی از سرزمین زیكرتو یا ساگارتی اشاره شده در سنگ نوشته ‌و كتیبه‌های دوران هخامنشی و آثار مورخین می‌باشد.
 در دوره ساسانیان نیز آذربایجان دوكرسی به بنام اردبیل و گنزق داشته است. مردمان آن زمان بر اساس اعتقادات خود معابد و آتشكده‌هائی در مناطق مورد توجه خود می‌ساختند. معابد آناهیتا و آتشكده آذر فریق باقیمانده از آن دوران نشان دهنده اهمیت این منطقه در نزد آنها میباشد، به طوری كه معبد آناهیتا سالیان سال محل عبادت و ریاضت مغ‌ها و موبدان زرتشتی بوده است و این معبد و حوالی آن به نام ساری‌قیه ییلاق و آسایشگاه تابستانی حكام ساسانی بوده است.
 بعد از هجوم اعراب به آذربایجان و سقوط امپراتوری ساسانی ساری‌قیه و اهمیت معابد و آتشكده‌های آن رفته رفته در اذهان مردم كم‌رنگ‌تر شده، هر چند مقاومتهائی از طرف مردم حوالی سبلان در مقابل اعراب صورت گرفته كه یكی از آنها بابك خرمدین كه در طول 22 سال مبارزه با اعراب قسمتهای زیادی از آذربایجان بخصوص حوالی سبلان را از تعرض اعراب مصون نگاه داشت.
 بقایای آثار مربوط به دوره‌های سلجوقی، ایلخانی، قراقویونلوها، ‌و آق‌قویونلوها نشانه‌هائی از آن حكومتها بر این سرزمین می‌باشد. اما سرعین و حوالی آن از مناطق مورد توجه خاندان صفوی بوده است. احداث بناها و آرامگاهی بر روی قبور امامزاده‌ها و چله‌خانه گنزق، اراضی وقفی روستاهای گنزق و ویند كلخوران نشان از اهمیت این منطقه در نزد آن خاندان بوده است.
درتاریخ معجم البلدان نیز از اطراف اردبیل و سبلان از آبگرمها گرفته تا دره‌ای به نام ساری‌دره در شمال ساری قیه (سرعین كنونی) یادشده است. در دوره‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای از تاریخ ساری‌قیه و معبد آن به دلیل قرار گرفتن در مسیر جاده ابریشم (ایپك یولی) مورد استفاده سارقین و راهزنان جهت اختفاء و انبار مواد غذائی و غنائم مورد استفاده قرارمی‌گرفته است تا اینكه این دسته، به دست افراد نادر شاه گرفتار شده و از بین برده میشوند. در ایندوره«سارقین» به «سرقین» تغییر نام یافته و به همین اسم در اسناد و مدارك و منابع از آن یاد شده است.
 تا نیم قرن اخیر سرقین (سرعین) به صورت دهی از توابع روستای اردی‌موسی بوده است. بعد از دهة دوم تاریخ معاصر به خاطر وجود آبگرمهای معدنی مورد توجه قرار گرفته و نام سرقین به سرعین تبدیل می‌شود. در این دوره سرعین به صورت دهی توسط كدخدا كه بر طبق استشهاد محلی و با نظارت ژاندارمری انتخاب شده و به تایید فرمانداری اردبیل می‌رسید، اداره می‌شده است.
 شروع حیاط شهری سرعین از اواخر دهة چهل با انتخاب شهردار و احداث خیابانها و مسافرخانه‌ها آغاز شده و امروزه به صورت شهری سیاحتی كانون توجه جهانگردان و ایرانگردان بشمار میرود.

تاریخچه سرعین

 • ساری قئیه
 • سارقین
 • سرقین
 • سرعین
عکس قدیمی از آبگرم گاومیش گلی

در تاریخ مجمع البلدان از اطراف اردبیل و دامنه سبلان از آبگرمها تا دره ای بنام ساری دره یادی کرده اند.ساری دره در شمال ساری قئیه (سرعین کنونی) واقع است.ساکنان آن زمان به خاطر وجود سنگهایی به رنگ زرد و خاکهای زعفرانی و سنگ گلداخته های آتش فشان زرد رنگ در قدم به قدم سرعین نام ساری قئیه را برای این شهر انتخاب کرده بودند.
واژه"ساری"برگرفته از زبان ترکی بوده و به معنی "زرد" است.کلمه زرد کلمه مبارکی درمیان مردمان بوده است واحتمال می رود بخاطر وجود پیامبر زردشت ومعبد آناهیتا و آتشکده زردشت در این مکان باشد که مکان مقدسی نیز به شمار میاید.
زرخیز بودن این مکان باز دلیل بعدی می توان باشد. نام ساری قئیه بعد ازسقوط امپراتور ساسانی و با ظهور اسلام رفته رفته در اذهان مردم کم رنگتر شد و با پیدایش سارقین در خرابه های معبد آناهیتا نام دیگری را به خود گرفت.قلعه و یا در حقیقت معبد آناهیتا این معبد مقدس و مکان مئوبدان تبدیل به مکان و جایگاه سارقین شد.
در نزدیکی سرعین یا درست بگویم ساری قئیه روستای هست به نام "درگه سران" که امروزه به نام ورگه سران معروف است.بخاطر این درگه سران نام نهادن که این مناطق نشیمن گاه سران ساسانی بود و کسانی که به دیدار مئوبد موبدان می آمدند به اصطلاح خودشان می گفتند به درگه سران میرویم تا احتیاجات خود را از آن درگاه و از آن مقام دریافت نماییم.
 در آن زمان مردم ایران به سه دسته عظیم تقسیم شده بودند:1_موبدان 2_اشراف 3_کشاورزان
این موبدان هر جاکه اطراق می کردند اشراف چون مور و ملخ دور آن وادی را پر می کردند.هزاران نشانه از دوران ساسانیان در گوشه و کنار شهر سرعین ومناطق سبلان به چشم می خورند.از روستای لاطران گرفته تا آتشگاه سبلان و از آل پارس(الوارس کنو نی)گرفته تا ایران دره سی(یعنی دره ایران که امروزه با نام ایران دره سی معروف است.) همه وهمه گویای دوران ساسانیان است گذشته از این ها ابده ها وسنگ قبر های همیشه زنده گذشته گان و اجداد ما که به خط میخی نگاشته شده اند ادعای ما را ثابت می کند

باظهور اسلام و سکوت امپراطوری ایران و حکومت پادشاهان زردشتی این معبد پایگاه و اقامتگاه سارقین شد.سارقین و راهزنان از زیر زمین های معبد به جای پناهگاه استفاده می کردند.و تپه زردشت پناهگاه سارقین شد.دلیلش همین بود که معبد درست درمسیرجاده ابریشم قرار گرفته بود و کاروان های زیادی ازطرف اردبیل و بلاد دیگر به سمت تبریز از دامنه این معبد عبور می کردند.
جاده ابریشم مجد و عظمت معبد آناهیتا را زبان زد عام و خاص کرده بود.و هم اکنون نیز اهمیت وجودی خود را نگاه داشته است.تبریز یولی(راه تبریز)هنوز هم از دامنه اذربایجان پاک نشده است.این جاده از زیر همین تپه تا به دریایه سیاه اناتولی امتداد دارد در زمان نادر شاه افشارسردسته این راهزنان به دست نادر شاه گرفتار و کشته شد.

در اواخر سلسله صفوی و در اوایل سلسله افشاریه نام سارقین به سرقین تغییر یافت.شناسنامه ها و اسناد ملکی و مدارک رسمی و دولتی ایران که با نام سرقین مکتوب است شواهد محکمی است که خاطرات گذشته گان را زنده میکند و تاریخ این مرز و بوم را در اوراق سینه ها مینگارند.

سرعین در اصلاح لغوی به معنی سر چشمه است.در زمان سلسله پهلوی به خاطر وجود چشمه ها و آبگرمهای معدنی در سراسر این شهر نام سرقین را تبدیل به سرعین کردند.

موقعیت جغرافیایی سرعین

شهر سرعین در48,5 درجه طول شرقی و 38.5 درجه عرض شمالی با مساحتی در حدود 400 هكتار، در 28 كیلومتری غرب شهر اردبیل قرار دارد. ارتفاع متوسط شهر از سطح دریا 1650 متر می‌باشد.
 سرعین از طرف مشرق با روستای گنزق و از غرب با روستای معروف گازیر(کهریز) و علیداشی و از طرف شمال با روستای بیله دره و کردده و از جنوب با روستای وریناب و کلخوران ویند همسایه هست .قسمت عمده شهر در دره‌ای كاسه مانند كه از شیب‌های ملایم دامنه‌های ارتفاعات سبلان به وجود آمده قرار گرفته است. این شیبها در بخش غربی ملایم و در بخش شرقی همانند دره‌ای در جهت جنوب شرقی باز می‌گردد و از نظر زمین شناسی منطقه‌ای كه شهر سرعین در آن استقرار یافته است، از دورة میوسین پائین، میوسین میانی و سنگهای آن از جنس سنگهای آذرین اسیدی متوسط می‌باشد و از گدازه‌ها و نهفته‌های رسوبی می‌باشد. اختلاف بالاترین نقطه آن با پائین‌ترین نقطه 60 متر می‌باشد.

كوهها سرعین به لحاظ موقعیت جغرافیائی و طبیعی خود از شمال و شمال‌غرب به كوهها و ارتفاعات سبلان از جمله بابامقصود، آیقار، قره برون، تكله داغی و همچنین سایر قله‌های معروف نظیر قله سلطان سبلان با 4811 متر ارتفاع منتهی می‌شود كه این كوهها و ارتفاعات در هر یك از فصلها و جاذبه‌های خاص خودشان را دارند.

رودها و نهرهای سرعین حاصل ذوب شدن تدریجی برفها، یخچالهای كوه سبلان و دامنه‌های آن می‌باشد كه به صورت نهرها و چشمه‌های طبیعی ظهور كرده و در نهایت پس از پیوستن به همدیگر به صورت رودخانه‌ها و نهرهایی در دامنه‌های پائین كوه سبلان و حوالی سرعین به سمت نواحی پست دشت اردبیل جاری شده و پس از پیوستن به رودخانه‌های بالغلو و قره‌سو نهایتاً به دریای خزر می‌ریزند.

معدن پوكه سرعین كه در دوران چهارم زمین شناسی در اثر آتشفشانهای سبلان تشكیل یافته و معادن پوكه آلوارس و آق‌قلعه از جمله معادن مورداستفاده سرعین ‌می‌باشند.

اماكن باستانی

 • تپه باستانی آناهیتا در داخل شهر سرعین
 • آتشكده آذر فریق در 5 كیلومتری شهر سرعین
 • دهكده صخره ای ویند كلخوران در فاصله 4.5 كیلومتری شهر دهكده سنگی و زیر زمینی ویند كلخوران
 • غار و پناهگاه زیر زمینی گلستان در فاصله 12 كیلومتری شهرستان نیر
 • معماری های صخره ای گنزق در 3 كیلومتری شهر

آبهای معدنی

در ایران برطبق تعریف مؤسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی وزارت صنایع آب معدنی به آبهائی گفته می شود که دارای املاح معدنی، عناصر جزئی یا دیگر ترکیبات باشد و مستقیماً از چشمه یا نقاط حفر شده از طبقات زیرزمینی بدست آمده و دارای خواص بهداشتی و درمانی باشد و سرانجام مورد تائید و بررسی متخصصان ذیصلاح قرار گرفته باشد.

چشمه های معدنی یا آبهای معدنی معمولاً به آبهایی گفته می شود که از تشکیلات زمین ساخت خارج و دارای اثرات بیولوژیک و خواص درمانی بوده و توسط مجامع علمی و پزشکی تأیید شده باشند. استان اردبیل بویژه منطقه توده آتشفشانی سبلان از نظر تعداد فراوانی چشمه های معدنی در سطح کشور بی نظیر و معروف می باشد. این آبها را از نظر موقعیت مکانی و محل استقرار در 7 گروه می توان معرفی کرد:

1- مجتمع آبهای معدنی سرعین

2- مجتمع آبهای معدنی سردابه

3- مجتمع آبهای معدنی نیر

4- مجتمع چشمه های معدنی ارجستان

5- مجتمع آبهای معدنی موئیل

جاذبه های سیاحتی، زیارتی و تاریخی:شهر سرعین

مجتمع آبدرمانی سبلان و بزرگترین آبدرمانی خاورمیانه، با امکانات استخرهای متعدد و بزرگ سرپوشیده حوضچه های آب گرم تحت فشار (جکوزی)، سونای خشک و بخار، دوشها و وان های انفرادی متعدد، رستوران، خدمات پزشکی و درمانی مجزا برای آقایان و بانوان، پارکینگ اختصاصی و سایر امکانات مورد نیاز منطبق بر آخرین استانداردهای جهانی آبدرمانی های دنیا (داخل شهر)

مجتمع آبدرمانی بش باجیلار با استخر سرپوشیده بزرگ، سونای خشک و بخار، آبگرم تحت فشار (جکوزی) دوشهای انفرادی، خدمات پزشکی و درمانی، پارکینگ در داخل شهر

آبگرم معدنی گاومیش گلی (پر آب ترین و بزرگترین آب معدنی ایران) و آب گرمهای معدنی قره سو، ساری سو، اعصاب سوئی، پهنلو، قهوه سوئی، ژنرال، یئل سوئی، گوز سوئی در داخل شهر.

آبگرم بش باجیلار

چشمه آبگرم بش باجیلار در شهر سرعین واقع شده است. دبی 5 چشمه رویهم رفته 13 لیتر در ثانیه و بصورت دائمی، نشتی و جوشان در جریان است. دمای آب در داخل استخر در حدود 35 درجه و ظاهری کدر، کمی ترش مزه و کمی بودار است. از آنیونهای آن می توان بیکربنات، کلرور، سولفات و کاتیونهای آن کلسیم، منیزیم، سدیم و پتاسیم می باشد. هدایت الکتریکی آن برای 25 درجه حرارت 1200 و PH آن اسیدی است. ترکیب آب از نوع کلروبیکربنات سدیم و گرم است.

خاصیت درمانی:

برای درمان بیماریهای عمومی و تسکین دردهای عصبی و مفصلی استفاده می شود.

آبگرم قهوه خانه ممتاز 2:


این آبگرم نیز در داخل حیاط قهوه خانه ممتاز 2 واقع شده است. آبدهی این چشمه 4 لیتر در ثانیه و جریان آن بصورت دائمی و متغیر می باشد. دمای آب در مظهر 47 درجه سانتی گراد است. ظاهر آب کمی تیره و مزه آن کمی ترش است. هدایت الکتریکی آن برای 20 درجه حرارت 1350 است. PH آن در حدود 6 و آنیونهای مهم آن کلرور، بیکربنات، کربنات و کاتیونهای مهم آن منیزیم، سدیم و پتاسیم می باشد.

خاصیت درمانی:

برای درمان بیماریهای سیستم حرکتی (درد دست و پا) و بیماریهای عصبی استفاده می شود.

آبگرم ژنرال (جنرال)


آبگرم ژنرال در شمال شهر سرعین واقع شده است. ارتفاع چشمه از سطح دریا 2000 متر است. مانند سایر چشمه های این شهر، این چشمه نیز در کف دره قرار گرفته است. دبی آب 6 لیتر در ثانیه و دمای آن در حوض 43 درجه سانتی گراد و مزه آب کمی ترش و بیرنگ می باشد.

آنیونهای آن بیکربنات، کلرور، سولفات و کاتیونهای آن سدیم، کلسیم، پتاسیم، منیزیم می باشد. هدایت الکتریکی آن برای 20 درجه حرارت 1400 و PH آن از نوع اسیدی و 6/2 است. تیپ آب آن از نوع کلروبیکربنات سدیم است.

خاصیت درمانی:

به علت داشتن عناصر فوق بیشتر برای تسکین دردهای عضلانی و رفع روماتیسم استفاده می شود.

چشمه گوز سوئی (آب چشم)


این چشمه در کنار قهوه خانه ممتاز واقع شده است. دمای آب 21 درجه سانتی گراد و تقریباً اسیدی است. هدایت الکتریکی آن برای 20 درجه حرارت 900 است. مزه آب گس و بی بو است. آنیون آن بی کربنات و کاتیون آن کلسیم است. آب آن در ردیف آبهای بیکربنات کلسیک قرار دارد. آبدهی آن خیلی کم و در حدود 1 لیتر در ثانیه و از دو نقطه کف حوضچه با مقدار قابل توجهی گاز کربنیک و هوا با فشار خارج می شود.

خاصیت درمانی:

از آب آن برای درمان بیماریهای چشم استفاده می کنند.

آبگرم گاومیش گولی

این چشمه در شهر سرعین و در ارتفاع 1940 متری از سطح دریا، بر روی کف دره واقع شده است. آبدهی آن 140 لیتر در ثانیه و یکی از پرآبترین چشمه های این ناحیه است. آب آن به صورت دائمی و جوشان در جریان است. دهانه آن پراکنده و دمای آب در حوض 46 درجه سانتی گراد است.

آب این چشمه ترش مزه، بیرنگ و کمی بودار است (که بوی هیدروژن سولفوره به مشام می رسد) در اطراف مظهر چشمه و حوضچه ها کمی رسوبات زرد رنگ اکسید آهن دیده می شود. آنیونهای آن کربنات، بیکربنات، کلروره، سولفات و کاتیونهای آن کلسیم، منیزیم، سدیم و پتاسیم می باشد. هدایت الکتریکی برای 25 درجه حرارت 1300 و PH آن 58/6، باقیمانده مواد خشک شده از تبخیر آب آن 678 میلیگرم در لیتر بوده و آب آن در ردیف آبهای کلروره، بیکربنات سدیک و کلسیک گرم می باشد.

خاصیت درمانی:

آب آن بعلت داشتن ترکیب کلروبیکربناته سدیک و کلسیک برای درمان بیماریهای عمومی، بیماریهای سیتم حرکتی (دردهای مزمت روماتیسمی) و بیماریهای زنان، خنازیر و بیماریهای قلبی و نیز تقویت عمومی بدن استفاده می شود.

آبگرم پهنلو

این آبگرم در شمالی ترین نقطه شهر سرعین واقع شده است. ارتفاع چشمه از سطح دریا به 1950 متر می رسد. آبدهی چشمه در حدود 8/1 لیتر در ثانیه و به صورت دائمی و جوشان در جریان می باشد. دمای آن در حوض 37 درجه سانتی گراد و هدایت الکتریکی آن برای 25 درجه حرارت 1360 و حالت نیمه اسیدی را دارد. رنگ آن تقریباً مایل به سبز است. آنیونها و کاتیونهای مهم آن کلرور، سولفات، سدیم و پتاسیم می باشد. آب آن در ردیف آبهای کلروبیکربنات سدیم است.

خاصیت درمانی:

از آن در جهت درمان بیماریهای عمومی و تسکین اعصاب و دردهای مفصلی استفاده  می شود.

آبگرم قره سو (اعصاب سوئی)

این چشمه در شهر سرعین و در جنب آبگرم ساری سو واقع شده است. ارتفاع چشمه از سطح دریا 1950 متر و چشمه در کف دره قرار دارد. دبی آن در حدود 5 لیتر در ثانیه و دارای جریانی دائمی و متغیر با فصول و نیز بصورت جوشان در سطح زمین پدید آمده است.

دمای آب حوضچه در حدود 44 درجه سانتی گراد و رنگ آن بیرنگ و مزه ای شبیه گس دارد. از آنیونهای مهم آن سولفات، کلرور، بیکربنات و کاتیونهای قابل توجه آن سدیم، پتاسیم و منیزیم می باشد. PH آب در حدود 2/6 و هدایت الکتریکی آن برای 20 درجه حرارت 1300 است. نوع آب آن از نوع کلروبیکربناته سدیک است.

خاصیت درمانی:

یکی از آبهای مورد استفاده برای تسکین دردهای روماتیسمی و نیز آرامش دهنده اعصاب و روان می باشد.

آب معدنی ارجستان

روستای ارجستان در 21 کیلومتری غرب اردبیل واقع است. در مرکز روستا و نیز در حومه آن چند چشمه آب معدنی سرد و گاز دار وجود دارد. از این آب معدنی به دو صورت آبمعدنی بسته بندی شده در قالب بطریهای یک و نیم لیتری توسط کارخانه آب معدنی مس کو و همچنین بصرت چشمه ای دائمی که روی مظهر آب حوضچه ای سیمانی سرپوشیده ساخته شده که آب ان بعد از پرشدن حوضچه بوسیله لوله ای در قسمت شرقی به بیرون سرازیر شده و مورد استفاده اهالی و گردشگران قرار می گیرد. آب معدنی دارای آب سرد بی بو با مزه گس گازدار بوده، که بصورت نوشیدنی طبیعی و مفید از آن استفاده می کنند. دمای آب در حدود 10 الی 15 درجه سانتی گراد و آنیونهای آن کلرور، بیکربنات،…. و کاتیونهای مهم آن کلسیم، منیزیم و پتاسیم می باشد. دارای گاز کربنیک بوده و دارای منشاء آب معدنی نیمه عمیق می باشد.

مجتمع آبدرمانی سبلان سرعین

این مجتمع اولین و بی نظریرترین مجتمع آبدرمانی در ایران و خاورمیانه محسوب می شود. زیربنای آن 7200 متر مربع و در دو طبقه مجزا جهت پذیرائی و سرویس دهی برای آقایان و بانوان احداث شده است. اهم امکانات این مجتمع بشرح ذیل می باشد:

· سه استخر سرپوشیده (دو استخر عمومی برای بانوان و یک استخر عمومی برای آقایان)
· چهار واحد سونای خشک

· دو واحد سونای بخار

· حوضچه های آب سرد

· دوشهای آب سرد و گرم

· وانهای انفرادی به تعداد 112 واحد

· حوضچه های تحت فشار (جکوزی) به تعداد 19 واحد

· بخش فیزیوتراپی با امکانات مجهز

· بوفه – رستوران – نمازخانه و سالنهای انتظار

آبگرم ساری سو

این آبگرم در شهر سرعین واقع شده است. دبی آن در حدود 5 لیتر در ثانیه و جریان آب بصورت دائمی و متغیر در فصول مختلف است. دمای آب در حوضچه اول 47 دره سانتی گراد و بودار و رنگ آن کمی مایل به سبز پسته ای است و مزه آب هم کمی ترش می باشد.

آنیونهای آن سولفات، کلرور، بیکربنات و کاتیونهای آن سدیم، پتاسیم و منیزیم می باشد. هدایت الکتریکی آن برای 25 درجه حرارت 1290 و PH 2/6 و تیپ آب از نوع کلروبیکربناته سدیک می باشد.

خاصیت درمانی:

برای دردهای روماتیسمی، مفصلی و بطور کلی برای تسکین دردهای عضلانی اثرات سودمندی دارد.

آبگرم حمام شفا

حمام شفا در شهر سرعین واقع شده است. آب این حمام از چشمه ای با آبدهی 5 لیتر در ثانیه تأمین می گردد. دمای آب در حدود 40 درجه سانتی گراد و ظاهر آن کمی کدر، ترش مزه و بیرنگ و بی بوست. آنیونها و کاتیونهای مهم آن بی کربنات، کلرور، سدیم، کلسیم و … می باشد. هدایت الکتریکی آن برای 25 درجه حرارت 1300 و PH آن 5/6 است. آب این چشمه در ردیف آبهای معدنی کلروبیکربنات سدیک قرار دارد.

خاصیت درمانی:

از آن برای درمان مفاصل، تسکین بیماریهای عصبی و امراض جلدی استفاده می شود

نوع مطلب : مناظر دیدنی اردبیل، 
برچسب ها :